טאבולה ראסה: התעשייה המסורתית ששומרת על היתרון

חרף פיתוחים וטכנולוגיות פורצות הדרך ניצבת כבר 20 שנים חברת מגוון 2002 ,שממשיכה לנוע במלוא הקיטור עם לוחות מחיקים – מוצר המאפשר חשיבה קהילתית, שבנקודת זמן זו אין טכנולוגיה שמסוגלת לספק מענה חלופי ויעיל
גלית בן חמו, בשיתוף מגוון 2002

בעידן דיגיטלי שבו הכול ממוחשב, מסונכרן ומגובה לענן, קשה לפצח את תעלומות שרידותם של הלוחות המחיקים והפיזיים, כאלמנט כאמצעי יעיל ושימושי מאוד. חברת מגוון 2002 מספקת לוחות מחיקים עבור חברות ומוסדות ציבוריים . יעקב לוי מנהל את העסק מזה שני עשורים ומציין שעד היום לא נמצא מענה דיגיטלי שיכול להחליף בצורה איכותית את המענה שמספק הלוח. "אנחנו הלואו -טק של ההיי-טק".
החברה מציינת היום, 20 בפברואר, 20 שנות פעילות המתמקדת בייצור לוחות מחיקים בהתאמה למידות הנדרשות ולמרחב, וכן כמענה לפתרונות מתבקשים של תצוגה או חשיבה משותפת. מפעל החברה שוכן בכניסה לאשדוד, והייצור כולו מתקיים בארץ. לוי מצוין את הצלחת המפעל, וזוקף אותה לעובדים שמלווים אותו כבר שנים. "האנשים הם הלב של המפעל. בין העובדים יש גם מספר אנשים שנמצאים כאן מעל 20 שנה, ו התחילו ל עב וד במפעל בגלגולו הקודם. כל אחד תורם את חלקו בהצעת פתרונות יצירתיים ללקוחות, ו במיוחד כשמתקבלת הזמנה שדורשת לפצח אתגר כלשהו . אנחנו מקדישים חלק מכובד בהקשבה לצורכי הלקוחות, מגיעים עם דף חלק לפגישה, חוזרים ומתייעצים עם הצוות שלנו , ומוצאים פתרונות".

הקסם של הלוח המחיק

על אף שטכנולוגיות שנוצרו בזמנו החווירו עם הופעתן של טכנולוגיות חדישות, הלוח המחיק שרד. לוי מציע הסבר לכך: "התחום הממוחשב עדיין לא מסוגל להציע מענה לכל מרחב, בעוד שאת הלוחות ניתן לתלות בכל מקום. גם העלויות משחקות תפקיד מהותי. אני עוקב אחר הלוחות הממוח

שבים כבר 25 שנים . יש אצלי טכנולוגיה כזו ואני עוקב אחר התקדמותה ובוחן אותה כל הזמן, כדי שבבוא היום אהיה מוכן גם לשוק הדיגיטלי , אבל תשתית התקשורת בארץ עדיין לא ערוכה לקלוט אותה. אני משער שיחלוף לפחות עוד דור עד שהדיגיטציה תיכנס לנעלי הלוחות הפיזיים ". מגוון 2002 מציעה לוחות מחיקים למגוון תעשיות בארץ, ובין לקוחותיה ניתן למצוא את טבע, א סם, תנובה ו אלביט. "למעשה כל חברה שיש לה רצפת ייצור, נעזרת בלוחות המחיקים שלנו. הלוחות משמשים כאמצעי שמאפשר לכל עובד לקרוא מידע מהלוח , ולכתוב את הערותיו". היתרון המרכזי של הלוחות טמון כנראה גם בכך שהם תמיד נמצאים במקומם, גם בעת הפסקת חשמל או מתקפת סייבר. הם נגישים לכולם, כך שגם לבני הגיל השלישי נוח לגשת אליהם, ולקחת חלק בחשיבה המערכתית או להתעדכן בתהליכים ארגוניים. הלוחות אינם שייכים לדרגת ניהול מסוימת, הם נמצאים בגובה העיניים, נוחים לשימוש ומהווים מוקד לחשיבה קהילתית. לוי מספר שכשביקר בתערוכת BETT באנגליה פגש את אחד ממנהלי ההדרכות של גוגל, והתעניין בדעתו בנוגע לשרידותו של הלוח לאור ההתפתחות. המנהל הודה בפניו שגם הוא ועובדיו עדיין משתמשים בלוח מחיק.
מערכת החינוך מאמינה בשיטה
לדברי לוי, מערכת החינוך דוגלת עדיין ברעיון שכתיבה ותרשים הם אמצעי להקניית למידה ומסייעת לזכור את המידע שנלמד. " יכול להיות שהדידקטי קה משתנה בשנים האחרונות, אבל עדיין הפעולה הטבעית של רישום על הלוח נשמרה ועתידה להישמר גם בהמשך" . הייחוד של לוחות מגוון 2002 הוא גוונם האפרפר, שנעים לעין מבחינה ויזואלית, ותוספת הקווים המרושתים, שמסייעים בארגון הכתיבה.
עוד טוען לוי שלוחות הם אמצעי מצוין לתקשורת. "צורת התצוגה של הלוח מאפשרת לפרוש את המחשבות באופן כזה שאחרים יכולים להבין, להפיק על בסיס זה מחשבה משלהם ולתרום לתהליך. האמצעי הזה כל כך מוצלח עד ש גם בפלטפורמות התקשורת אונליין, כדוגמת זום, אימצו את הלוח הלבן ) board White . )אך למרות זאת, בתקופת הסגר עשרות מורים ביקשו שנשלח להם לוח מחיק הביתה, כדי שיוכלו להעלות עליו את הנקודות המרכזיות של הלמידה, לצלם ולשלוח לילדים".
הביקוש ללוחות המחיקים הלך וגדל גם לאחר שמערכת החינוך חזרה למסגרות הבית ספריות , אולם הצורך כבר השתנה. "מגמת הלימוד המחודשת של למידה בקבוצות קטנות דרשה מענה ללוחות קטנים יותר , שמאפשרים בנוסף גמישות במיקום שלהם. לכן יצאנו עם קו חדש של לוחות על גלגלים, שמאפשרים להזיז את הלוח וללמד בכיתה, במבואה, בחדר המורים או בחצר".
שיתוף הפעולה של מגוון 2002 עם הרשויות מתחיל כבר בשלבי היזום של התוכנית להקמת בתי הספר. "אדריכלים פונים אלינו להתעדכן בחידושים בתחום, ומתייעצים כיצד להתאים את הלוחות לעיצוב ב עידן החדש. בעבר הלוח שימש רק את המורים, אבל כ יום הם משמשים גם את התלמידים, מכסים קירות רבים ונעים על פי צורך".
החדשנות נמצאת בפתרונות היצירתיים
לוי מספר שלפני יותר מעשור נפתחה הדלת לתעשייה המסורתית להגשת מיזמים לרשות החדשנות .
מגוון 2002 הציעה לוח זכוכית דק ומרחף, אבל המיזם לא התקבל על -ידי המדען הראשי. "החלטנו להמשיך הלאה מתוך אמונה במוצר, והוא אכן הצליח. היום אפשר לראות אותו במגדלי הייטק ובמשרדים יוקרתיים. חברת מלאנוקס, שאנחנו עובדים איתה כבר שנים, ציידה משרדיה ביקנעם ותל חי בלוחות הזכוכית שלנו, וכיום המוצר הזה מהווה %25 ממכירות הלוחות המחיקים ב חברה".
מגוון 2002 משתתפת כבר 26 שנה ברציפות בכנס מנהלי מחלקת החינוך. השנה יתקיים הכנס באילת החל מה־21 בפברואר . בכנס מתכננת מגוון להציג את המוצר החדש "סטיק ודביק". מדובר לוח מחיק מגולגל לאריזת קרטון באורך של 5 מטר, שמאפשר למשתמשים לחתוך לוח מחיק על בסיס הצורך, ולהדביקו על משטחים שונים; וכך כ ל מרחב הופך בקלות למרחב יצירה . סטיק ודביק הינו מוצר כחול לבן המיוצר כאן בארץ .
לוי סבור שבזכות השורשיות של המפעל, הם עשויים להוות את החוליה המקשרת עבור חברות הייטק , שיישאפו בעתיד להחליף את הלוח המחיק בטכנולוגיות מתקדמות. "הידע שיש לנו אינו תלוי בטכנולוגיה, אלא מבוסס על הניסיון שהצטבר בעבודה עם חברות ומוסדות חינוך, ואין לו תחליף".

https://www.haaretz.co.il/labels/1.10622860
08-852-2002 | co.il.2002